You are here

Modernizace SW vybavení

KA11
Fakulta informačních technologií
Vývoj Automatové knihovny začal v roce 2014 formou bakalářských prací z oblasti teorie formálních jazyků. V dalších letech na vývoj navazovaly bakalářské práce z oblasti zpracování stromových struktur nebo grafů. State of the art algoritmy navržené v několika diplomových pracích byly začleněny do dnes již rozsáhlého projektu Automatové knihovny.

Automatová knihovna nyní obsahuje také implementace netriviálních algoritmů, vzniklých z nejnovějšího výzkumu z oblasti determinizace zásobníkových automatů, které nejsou implementované v žádném jiném nástroji. Ukazuje se, že Automatová knihovna může sloužit podpoře výuky nejen pasivně, ale i aktivně, a navíc může poskytovat podporu výzkumu v oblasti teoretické informatiky.

Podobné nástroje částečně existují, ale vždy jen pro úzkou oblast zaměření například vyhledávání v textu (nástroj SMART [http://www.dmi.unict.it/~faro/smart/]), nástroje pro práci s automaty, gramatikami a regulárními výrazy (nástroje Exorciser [http://www.swisseduc.ch/compscience/exorciser], nebo nástroj jFLAP, který je bohužel zřejmě již dále nevyvíjený [http://www.jflap.org/]) a vyhledávání ve stromových strukturách (Forrest FIRE a FIRE Wood [http://dl.acm.org/citation.cfm?id=1564057]).

Automatová knihovna svým zaměřením vyniká a je unikátní mezi podobnými nástroji svým širokým záběrem v oblasti teoretické informatiky. V současnosti je zaměřena především na automaty, gramatiky, řetězce a regulární výrazy, stromy a stromové výrazy, a nově také grafy.

Po vzoru výše zmíněných nástrojů chceme umožnit široké akademické veřejnosti přistupovat k výslednému nástroji a také k jeho zdrojovým kódům pod striktně otevřenou licencí. Bakalářské a diplomové práce, které přispívaly ke vzniku nástroje jsou s tímto faktem v souladu.

V současné době se rozsah zdrojových kódů knihovny již blíží 100 tisícům řádků kódu.

Dílčí body v rámci aktivity:

 1) Dokumentace kódu pro zajištění většího pochopení implementačních detailů a také porozumění větším celkům Automatové knihovny.

 2) Celkové zefektivnění implementace Automatové knihovny za účelem konkurenceschopnosti s obdobnými, ale úzce specializovanými nástroji.

Za obsah odpovídá: Ing. Miroslav Balík, Ph.D.