You are here

Nové SP

KA12
Fakulta dopravní
Aktivita je zaměřena na inovaci předmětů v rámci leteckých studijních oborů. Tato aktivita je rozdělena na dvě části. První se týká podpory nových metod výuky u předmětů Letecké motory a Palubní přístroje (součást oborů PIL a TUL v rámci bakalářského studijního programu B3710 Technika a technologie v dopravě a spojích) a předmětů CNS systémy a Přístrojové systémy letadel a kosmických prostředků (součást oboru PL v rámci navazujícího magisterského studijního programu N3710 Technika a technologie v dopravě a spojích). Druhá část aktivity je transformace magisterského oboru Provoz a řízení letecké dopravy pro zajištění aktualizace stávajících a tvorbu nových předmětů.

První část - podpora nových metod výuky u  výše zmíněných předmětů - je zaměřena na větší názornost zaručující lepší pochopení principů fungování motorů a přístrojů. Plánováno je využití reálných motorů a jejich částí pro názornost při výkladu pístových a proudových leteckých motorů, využití ukázek leteckých přístrojů v řezu i plně funkčních a ukázky sběrnic. Softwarová podpora v podobě interaktivních simulací zajistí interaktivitu a praktické zapojení studentů do výuky. V souvislosti s tím bude aktualizována náplň předmětů a  budou připraveny nové studijní podklady. Postup práce úpravy předmětů Letecké motory,  CNS systémy, Palubní přístroje a Přístrojové systémy letadel a kosmických prostředků bude sestávat z následujících kroků:

  • Určení maximálních možností praktické výuky ve zvolených předmětech – budou prověřeny plánované možnosti prakticky zaměřené výuky (zmíněné v úvodu odstavce), budou určeny možné části předmětů vhodné k nahrazení praktickým výkladem
  • Příprava nových metod výuky (propojení se stávající staticky výkladovou metodou) – nové metody a postupy výuky praktických ukázek budou zpracovány v podobě metodických materiálů pro vyučující. Příprava studijních podkladů pro jednotlivé předměty – budou připraveny interaktivní simulace a nové studijní opory pro studenty
  • Ověření a vyhodnocení  - nové metodiky, výukové simulace a studijní materiály budou prověřeny ve výuce a poté vyhodnoceny.

Druhá část - transformace programu Provoz a řízení letecké dopravy – vychází ze současných požadavků praxe. Cílem je větší diverzifikace výuky zaměřená na současné hlavní trendy v letecké dopravě.  Magisterský program Provoz a řízení letecké dopravy je oborem vychovávajícím inženýry pro letectví v České republice i zahraničí. Jako takový musí zajišťovat vždy nejvyšší možný standard výuky a aktualizaci předmětů dle vývoje techniky a technologií v letectví. Na základě současných požadavků z praxe je zřejmé, že pouhé průřezové znalosti napříč letectvím jsou již nedostatečné a je nezbytné, aby byli studenti vyučováni v určitých směrech velmi podrobně a aby výuka zachycovala aktuální vývoj v letectví. Plánovaná transformace znamená úpravu předmětů založených na široké teoretické základně informací směrem k úzce specializované vysoce odborné náplni a současné vytvoření povinně volitelných předmětů odpovídajících hlavním směrům letectví. Postup práce na transformaci oboru bude v prvním kroku znamenat stanovení směrů diverzifikace výuky. Podle současných požadavků zaměstnavatelů by mělo jít o předměty Řízení letového provozu, Letištní provoz, Provoz letecké společnosti, Údržba v letectví, Bezpečnost letecké dopravy a Bezpilotní prostředky. Potvrzení těchto směrů a vytvoření náplně předmětů a povinně volitelných předmětů bude konzultováno s důležitými organizacemi působícími v letectví (např.: Řízení letového provozu ČR, s. p., Letiště Praha, a.s., Letiště Ostrava, a.s., ČSA, a.s., ČSAT, a.s., DSA, a.s., F-AIR spol. s r.o., ÚCL, MD ČR).  Následně budou vytvořeny kompletní podklady pro předměty a zajištěno personální pokrytí výuky, které bude podle možností využívat i externích odborníků z praxe. Tímto přístupem bude zaručeno, že všechny hlavní směry letectví budou součástí výuky na základě permanentního styku s firmami – potenciálními zaměstnavateli absolventů leteckých studijních programů, že výuka bude flexibilně reagovat na nové trendy a požadavky letecké praxe, což povede ke zvýšení kvality studia a uplatnění absolventů v praxi.

Za obsah odpovídá: Ing. Luboš Nouzovský